Samsun SUKAY » Genel » KARDEŞ ŞEHİR AKTAU SPORCULARI İLE EĞLENCELİ YARIŞMALAR

Kablolu Su Kayağı Ve Samsun Sukay

Kategori : Genel - Ara 01 Yazan : samsunsukay | PrintText Resizer Text Resizer
Kablolu Su Kayağı Ve Samsun Sukay
 

Karadeniz’in İlk ve Tek Su Kayağı Merkezi

Türkiye’de hızla gelişmekte olan bu genç spor yeni açılan tesislerle su kayağı yapmak isteyen halk ve sporculara kolaylık sağlıyor.Kablolu su kayağı ekonomik ve öğrenmesi kolay olması,oluşturulan göletlerde de yapılabilmesi açısından her bölgeye uygun bir spor tesisidir.Denizin olmadığı bölgelerde, doğal göller üzerine veya insan yapımı gölet ve havuzlar üzerine inşa edilebilir.

Samsun’da Türkiye’nin deniz üzerine kurulan ilk ve tek su kayağı tesisi olan Samsun Su kayağı merkezi (Samsun Sukay) Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın talimatı ile doğupark bölgesinde  65.000m2 alana sahip olan bandırma plajı içerisine proje oluşturularak 2010 yılı ekim ayında inşa edilmiştir, 2011 yılı nisan ayı ilk haftası resmi açılışı yapılmıştır,aynı zamanda Türkiye’nin ilk kurulan önemli kablolu su kayağı tesislerinden biridir.

5 direkli, 656mt(parkur turu) kablo uzunluğu, 5 adet atlama rampası, 1 adet eğitim parkuru olan tesis soldan dönüşlüdür.

Tesiste eğitmenler eşliğinde su kayağı eğitimi uygulamalı olarak verilmektedir.

Samsun su kayağı merkezi yetiştirdiği sporcular ve şampiyonalarda alınan başarılı sonuçlar ile de kısa süre içinde Türkiye kablolu su kayağı camiasında söz sahibi olmuştur.

Karadeniz’e gelen yerli ve yabancı turistlerin gözdesi olan tesisler karavan ve çadır kamping alanları,hemen yanı başındaki su ada aqua park ve yüzme havuzu, kaliteli hizmet ve ulaşım açısından kolaylığı ile de ilgi çekmektedir.Tesislerin ünlü Bandırma gemi müzesinin çok yakınında olması ise bölgeye ayrı bir değer katmaktadır.

 

Kablolu Su Kayağını Tanıyalım

Kablolu Su Kayağı her yaştan insanın rahatlıkla yapacağı, vücudun tüm kaslarını çalıştıran bir spordur. Temel prensibi su kayağı ile aynıdır. Su kayağından farkı sporcuları çekmekte kullanılan mekanizmadır. Su kayağında sürat motorları kullanılırken, Kablolu Su Kayağında ise elektrikli bir motorla çalışan telesiyej kullanılmaktadır.

İki disiplini karşılaştıracak olursak su kayağında başlangıçtaki çekiş ivmesi fazla olmadığından dengede kalınması, dolayısıyla öğrenilmesi daha güçtür. Kablolu Su Kayağında ise sporcu eşit hızla çekildiğinden kolaylıkla dengede kalıp öğrenebilir. Bunun yanında Kablolu Su Kayağında elektrik motoruyla aynı anda 12 kişi kayabilir.
Fakat bu sürat motoruyla yapılan su kayağında 1 veya 2 kişi ile sınırlıdır.

Ekonomik olarak kıyaslandığında ise Kablolu Su Kayağının çok büyük avantajı vardır. Ayrıca Kablolu Su Kayağı çevre dostu bir spordur. Elektrikle çalıştığı için çevreyi egzoz, yağ ve türevi atıklarla kirletmediği gibi her kayak operasyonu suya yılda 9 ton oksijen kazandırıyor. Ülkemizde kirlilik yüzünden bir çok gölde yaşamın azaldığı, bu göllerin ekonomik açıdan atıl duruma geldiği düşünülürse, bu sporun yaygınlaşmasının önemi ortaya çıkacaktır. Kablolu Su Kayağı hem ekonomik hem de ekolojik açıdan çevreye canlılık getiren bir projedir.

Kablolu Su Kayağı bir iki saat gibi kısa bir sürede öğrenilebilir ve bu nedenle yeni başlayanlara da başarı hissini yaşatır. Slalom yapma, rampadan atlama, çıplak ayak kayma ve günden güne popüler olan wakeboard kayma ile dayanıklılık ve beceri kazanılır. Kablolu Su Kayağı yapmak için yaş sınırlaması yoktur. 5 yaşından 80 yaşına kadar herkes bu sporu rahatlıkla yapabilir.(tavsiye edilen başlama yaşı 10-12 yaş) Kablolu Su Kayağı en güvenli sporların başında gelen bir spordur.

Benzer Yazılar:

  1. Deniz Üzerine Kurulan İlk Kablolu Kayak Merkezi Samsun’da
Paylaş
de.licio.usdiggemailfacebookfriendfeedgoogle bookmarkslinkedinmixxmyspacenetvibesnewsvineposterousredditrssstumbleupontechnoratitumblrtwitteryahoobuzzyahoomywebadd to favoritesmisterwongprint friendlyPDF

About samsunsukay

Haber Yoruma Kapalı.