Sukayağı Nedir?

Kablolu Su Kayağı her yaştan insanın rahatlıkla yapacağı, vücudun tüm kaslarını çalıştıran bir spordur. Temel prensibi su kayağı ile aynıdır. Su kayağından farkı sporcuları çekmekte kullanılan mekanizmadır. Su kayağında sürat motorları kullanılırken, Kablolu Su Kayağında ise elektrikli bir motorla çalışan telesiyej kullanılmaktadır.

İki disiplini karşılaştıracak olursak su kayağında başlangıçtaki çekiş ivmesi fazla olmadığından dengede kalınması, dolayısıyla öğrenilmesi daha güçtür. Kablolu Su Kayağında ise sporcu eşit hızla çekildiğinden kolaylıkla dengede kalıp öğrenebilir. Bunun yanında Kablolu Su Kayağında elektrik motoruyla aynı anda 12 kişi kayabilir.

Fakat bu sürat motoruyla yapılan su kayağında 1 veya 2 kişi ile sınırlıdır.

Ekonomik olarak kıyaslandığında ise Kablolu Su Kayağının çok büyük avantajı vardır. Ayrıca Kablolu Su Kayağı çevre dostu bir spordur. Elektrikle çalıştığı için çevreyi egzoz, yağ ve türevi atıklarla kirletmediği gibi her kayak operasyonu suya yılda 9 ton oksijen kazandırıyor. Ülkemizde kirlilik yüzünden bir çok gölde yaşamın azaldığı, bu göllerin ekonomik açıdan atıl duruma geldiği düşünülürse, bu sporun yaygınlaşmasının önemi ortaya çıkacaktır. Kablolu Su Kayağı hem ekonomik hem de ekolojik açıdan çevreye canlılık getiren bir projedir.

Kablolu Su Kayağı bir iki saat gibi kısa bir sürede öğrenilebilir ve bu nedenle yeni başlayanlara da başarı hissini yaşatır. Slalom yapma, rampadan atlama, çıplak ayak kayma ve günden güne popüler olan wakeboard kayma ile dayanıklılık ve beceri kazanılır. Kablolu Su Kayağı yapmak için yaş sınırlaması yoktur. 5 yaşından 80 yaşına kadar herkes bu sporu rahatlıkla yapabilir. Kablolu Su Kayağı en gü venli sporların başında gelen bir spordur.

GENÇLERİN VE SU SPORLARINA GÖNÜL VERMİŞ OLANLARIN BÜYÜK İLGİ DUYDUĞU VE HER YAŞTAN HER KESİMDEN İSTEYEN HER BİREYİN ÖĞRENEREK YAPABİLECEĞİ;

BU HARİKA HEYECAN DOLU VE EĞLENCELİ SPORU YAPMAMIZA OLANAK SAĞLAYAN SAMSUN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ ”YUSUF ZİYA YILMAZ’A” TEŞEKKÜR EDİYORUZ

TÜM SPORCULAR VE DESTEKLEYENLER ADINA

‘SAMSUN SUKAY EKİBİ’


SAMSUN SUKAY

Karadeniz’in İlk Kablolu Sukayağı Tesisi

Türkiye’nin  Deniz Üzerine Kurulan İlk Kablolu Sukayağı Tesisi

[Permalink]